Informace ke členství KNAV (AV ČR) v Národním centru ORCID najdete zde.
- Proč si vytvořit ORCID?
- Jak se ORCID vytvoří?
- Vyplnění profilu
- Nastavení účtu
- Přihlášení do ORCID pomocí institucionálních údajů nové
- Nastavení důvěryhodné osoby v účtu ORCID autora nové
- Správa účtu ORCID autora důvěryhodnou osobou nové
- Vložení publikací
- Manuální zápis publikace
- Import ve formátu BibTeX nové – možnost exportu z ASEP a import do ORCID
- Propojení ORCID s profilem autora ve Scopus
- Propojení ORCID a RID
- Propojení ORCID a Crossref
- Co dělat, když má výzkumník několik ORCID?
- Co dělat, když výzkumník změnil afiliaci (a také mailovou adresu)?
- Uzavření účtu – nechci ORCID používat
- Zápis ORCID do ASEP
Co je ORCID?
ORCID (Open Researcher and ContributorID) je webový profil, který jednoznačně identifikuje osobu a umožňuje přidávat další informace (studium, zaměstnání, projekty, publikace a další).
ORCID se postupně stává globálním jedinečným identifikátorem výzkumníků, jeho vytvoření doporučují vydavatelé (např. Elsevier, Springer a další), poskytovatelé finanční podpory, správci databází (WOS, SCOPUS, CROSSREF, ISNI, ….). V řadě zemí je doporučeno jeho užívání na národní úrovni (Velká Británie, Finsko, Švédsko, Austrálie), na úrovni univerzit (Dánsko), nebo poskytovatelé finanční podpory (Portugalsko, Španělsko, Rakousko). Evropská komise v programu HORIZONT2020 též doporučuje vytvoření tohoto identifikátoru. Všechna ORCID jsou uložena v registru identifikátorů ORCID.
Z důvodu korektnosti hodnocení a za účelem dalšího zpřesnění bibliometrických analýz v rámci Modulu 2 žádá Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace výzkumné organizace, aby zavedly ORCID hlášení výzkumníků pro bibliometrizovatelné výsledky s rokem uplatnění 2020 a dále.
Použití perzistentních identifikátorů v IS VaVaI – doporučení k zřízení ORCID, červen 2024
Přidělení ORCID je zdarma a může si o něj zažádat každý autor, který bude souhlasit s podmínkami na https://orcid.org.
Proč si vytvořit ORCID?
- Jednoznačná identifikace autora v publikaci. Vydavatelé a poskytovatelé používají ORCID k uspořádání svých databází, kdy metadata článků k autorům přidávají číslo ORCID, následně pak lze podle ORCID hledat díla autora např. ve WOS, SCOPUS.
- Přehledné uspořádání identifikátorů autora. Autor má v průběhu času přiřazenu řadu identifikátorů, které využívá on, nebo různé systémy k jeho jednoznačné identifikaci. Vytvořením profilu ORCID lze uložit na jedno místo odkazy, které vědec aktuálně využívá (např. na aktuální webové stránky do profilu RID nebo do SCOPUS přes AIS…).
- Z výzvy RVVI vyplývá, že publikující výzkumníci by měli mít ORCID zaveden a měli by jej uvádět ve svých publikacích.
Na stránkách Národního centra ORCID (NTK) jsou k dispozici videa, popisující výhody ORCID.
Jak se ORCID vytvoří?
Autor vyplní jednoduchý formulář na webových stránkách, informace o jeho ORCID mu příjde e-mailem. Autor by měl mít pouze jeden účet ORCID. Pokud má jedna osoba vytvořeno několik účtů, tak požádá o uzavření duplicitních účtů.
Nový ORCID účet vytvoříte následovně:
1. Otevřete internetový prohlížeč na https://orcid.org/. V pravém horním rohu můžete změnit jazyk na češtinu.
2. Zobrazte si “PŘIHLÁSIT SE/REGISTROVAT SE”
3. Zvolte možnost vytvořit ORCID
Přejděte na registrační stránku a vyplňte informace potřebné pro založení účtu. Doporučuje se vyplnit i sekundární e-mail, pokud používáte pro vytvoření účtu pracovní e-mail (je potřeba mít přístup k e-mailu pro některé události spojené se správou účtu, například získávání zapomenutého hesla). Další e-maily je možné přidat i později v nastavení účtu.
4. Zvolte viditelnost vašeho ORCID profilu, potvrďte Podmínky užití a potvrzením formuláře dokončete registraci. Po dokončení registrace vám bude zaslán e-mail s ověřovacím odkazem. Pokud vám takový e-mail nedorazí během pár minut, můžete si nechat zaslat nový po přihlášení ke svému účtu. Se založeným účtem se můžete přihlásit pomocí e-mailu a hesla použitých při registraci. Nyní si také můžete připojit jinou autorizační bránu pro přístup k vašemu iD (Facebook, Google). Tento krok je volitelný.
Návod na vytvoření ORCID na webu Rady vlády
Na internetu existuje řada videonávodů na založení ORCID.
- https://www.youtube.com/watch?v=jv4Fsynpe4w
- https://www.youtube.com/watch?v=7t92Nwbu_fA
- https://www.youtube.com/watch?v=Wjx16xSdJ50
Vyplnění profilu
Řada výzkumníků nemá v profilu zveřejněny vůbec žádné informace, ORCID lze použít pouze jako identifikaci do manuskriptu vydavatele. Příklad profilu, kde je vyplněna a zveřejněna většina údajů o autorovi (životopis, vzdělání, projekty, výstupy, RID, AIS) : http://orcid.org/0000-0002-4931-7960
Doporučujeme vyplňovat všechny afiliace výzkumníka, minulé i současné. Identifikátor slouží výzkumníkovi po celou dobu jeho kariéry.
Nastavení účtu
Autor nastaví přístup k údajům (komu budou přístupné informace v životopise, o zaměstnání, projektech a výstupech). Nastavení může podle potřeby měnit.
Možnosti:
každý – veřejně přístupná informace,
důvěryhodné strany – vybraní uživatelé,
pouze já.
Propojení ORCID s profilem autora ve Scopus
V databázi Scopus je každému autorovi přidělen autorský identifikátor Scopus (SAI). Tento profil je možné propojit s účtem ORCID pomocí nástroje na jednoznačné určení autora a jeho děl. Po propojení si autor naimportuje do ORCID všechny své práce ze Scopus.
Po propojení má autor podchycenou svou publikační aktivitu ve Scopus a v ORCID se zobrazuje odkaz na profil autora ve Scopus.
Návod na propojení ORCID a Scopus.
Vložení publikací
Služba ORCID nabízí čtyři možnosti připojování prací (publikací, data-setů,konferenčních příspěvků atp..) k iD autora. Kromě manuálního vypisování všech metadat je možné přidat nové práce pomocí vyhledávacího průvodce (Import za použití externích vyhledávačů), pomocí různých identifikátorů.
Postup pro přidání nového díla je následující:
- Otevřete si váš ORCID přehled (https://orcid.org/my-orcid).
- Klikněte na tlačítko “+ Add works” v záložce prací (Obrázek 4).
- Vyberte si metodu přidání (popsáno níže).
- Postupujte podle kroků zvolené metody pro dokončení přidávání nové práce.
Způsoby přidání díla
Pro přidání nových prací k ORCID profilu se dají použít čtyři různé způsoby:
1. “Hledat & odkazovat” pomocí externích databází
Pomocí funkce Search and link je možné přidávat práce z různých databází např. Crossref, Scopus, Datacite.
ORCID tým doporučuje použití první možnosti, protože hrozí nejnižší riziko korupce dat. Práce přidané touto metodou jsou propojené se systémem, ze kterého byly převzaté, a tedy je zaručené, že práce vystavené na daném ID jsou vždy aktuální.
Platforma Publons, kde bylo možné spravovat ResearcherID se přesunula do wos a zde mají autoři své profily. Pro import publikací z WOS do ORCID a obráceně je třeba propojit účty ORCID a Publons.
2. Použití identifikátoru pro importování dat – ORCID umožňuje vyhledání a přídání práce pomocí identifikátorů DOI a PubMeD ID.
3. Importovat data z formátu BibTeX
ORCID umožňuje importovat záznamy ve formátu BibTeX. Import může být přínosný zejména pro autory, kteří publikují ve oblasti humanitních a sociálních věd. Zde publikace nemívají perzistentní identifikátor jako např. handle nebo DOI a nebývají sklízeny databázovými službami typu Crossref. Perzistentní identifikátor nemívají ani aplikované výsledky typu patent, software či certifikovaná metodika.
Vyhledané záznamy v online katalogu ASEP lze exportovat z košíku ve formátu BibTeX. Tento formát je možné použít pro import záznamů do účtu ORCID autora.
Import vyhledaných záznamů ve formátu BibTeX do ORCID může provést autor nebo důvěryhodná osoba (má práva na správu ORCID autora).
Podrobný manuál k exportu z ASEP je dostupný zde.
4. Manuální přidání prostřednictvím formuláře
Některé publikace nejsou obsažené v externích databázích (konferenční příspěvky, kapitoly). Může se jednat i o nepublikační výsledky (patenty, užitné vzory, software atd.), které chce autor mít ve své bibliografii. Pomocí formulářů pro zápis je možné je doplnit.
Návod pro manuální zápis publikace.
Propojení ORCID a RID
Pro propojení identifikátorů je třeba mít vytvořený účet v Publons a správně přiřazené práce k autoritě autora ve WOS . Podrobněji viz prezentace z webináře WOS nebo stručná informace na stránce KNAV ResearcherID. ResearcherID a ORCID je možné propojit a povolit aktualizace, poté stačí spravovat pouze jeden identifikátor. Po přiřazení správného autorského profilu WOS k Publons se propojí Publons s ORCID a navolí se automatická aktualizace publikací, případně i údajů v účtu.
Propojení ORCID a Crossref
Autorův účet ORCID je možné propojit s databází Crossref a udělit práva na automatický import prací do účtu autora. Podmínkou je, aby autor uváděl ve svých pracích ORCID a článku bylo přiděleno DOI. Poté, co vydavatel přidá novou práci do Crossref, systém importuje práce autora do účtu ORCID a informuje jej zprávami v Inboxu.
Návod na propojení ORCID a Crossref
Po propojení se ScopusID, Publons a Crossref je možné spravovat všechny své publikace přes ORCID.
Co dělat, když má výzkumník několik ORCIDiD?
Pokud výzkumník zjistí, že má vytvořeno více účtů, přihlásí se do účtu, který si chce ponechat a na nějž budou ostatní odkazovat. V účtu zvolí vpravo nahoře Account settings a vybere Remove duplicated record.Zde zadá přihlašovací údaje do duplicitního účtu/účtů (pokud heslo neví, je možné jej zresetovat nebo vyplnit formulář s dotazem na podporu). Duplicitní účet/účty nebudou smazány, ale budou přesměrovány na aktuální účet.
Co dělat, když výzkumník změnil afiliaci (a také mailovou adresu)?
V případě, že výzkumník změnil mailovu adresu, kterou se přihlašuje do svého účtu a nadále do ní nemá přístup, je třeba údaje v účtu aktualizovat.
Pokud si pamatuje heslo, přihlásí se do svého účtu a změní mail (ikona tužky).
Pokud si heslo nepamatuje, musí kontaktovat podporu ORCID.
Uzavření účtu – nechci ORCID používat
Pokud nechce výzkumník účet dále používat, má možnost účet deaktivovat.